کاشان شهر ملی نساجی سنتی
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       

برزک
نگین کوهستان


نویسنده: سید علی اکبر طاهریشهر برزك با جمعيتي بالغ بر 5000 نفر به وسعت 200 هكتار در جنوب غربي شهرستان كاشان و در يك منطقه كوهستاني در دامنه‏ هاي كركس و در فاصله 45 كيلومتري كاشان، 60 كيلومتري ميمه و 55 كيلومتري دليجان و در مسير جاده‏ اي قرار دارد كه از يك طرف به آزاد راه اصفهان ـ‌ تهران و از سمت ديگر به اتوبان كاشان ـ قم ختم مي‏شود.
سابقه برزك به 5000 سال قبل بر مي‏گردد. وجه تسميه‏ ي آن بَرْزْ به معناي سرزمين بلند و مرتفع كه واقع در كوهستان است و اين بلندي و خشكي در ميان آب باشد و كِ، كه تصغير است و در مجموع بَرزُك به معناي تپه كوچك است. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1600 تا 3588 متر (متوسط 2025) مي‏باشد. اين شهر با توجه به موقعيت آن در تابستانها داراي آب و هواي معتدل و در زمستانها داراي آب و هواي سرد مي‏باشد. ميزان بارندگي در نقاط پست آن حدود 200 ميليمتر در سال و در ارتفاعات به 400 ميليمتر مي‏رسد. بالاترين درجه حرارت در تابستان 25 درجه و در زمستان به 20 درجه زير صفر مي‏رسد. جهت اصلي بادهاي موسمي از شمال به جنوب است.
در برزك وجود چشمه سارهاي متعدد كه دبي آن قابل توجه است باعث گسترش باغهاي ميوه در طول دره برزك گشته و آن را به باغ شهري زيبا تبديل كرده است كه همچون نگيني سبز در منطقه خود نمائي مي‏كند.
كشاورزي منطقه بيشتر باغداري است كه از محصولات شاخص آن مي‏توان به گل محمدي شاه توت، آلو، گردو، بادام و ديگر محصولات آن شامل فندق، سيب، گلابي، گوجه سبز، توت، زردآلو، انگور، گيلاس، آلبالو و انواع ميوه‏ هاي ديگر نام برد.
شهر برزك داراي هفت‏ محله مي باشد كه عبارتند از: 1ـ محله امام خميني (سرگاول) 2ـ محله درب مسجد جامع 3ـ محله شهيد رجائي (سردل) 4ـ محله مصلي 5ـ محله درب زيارت 6ـ محله كارگاه 7ـ محله باغستان
برزك به لحاظ سابقه تاريخي و قدمت چند هزار ساله مورد توجه است. اكنون نيز به جز طبيعت زيبا و بكر آن زيارت امامزاده سراج الدين بن موسي بن جعفر(ع)، شاهزاده محمود و احمد (ع)، مسجد جامع و چنار700 ساله جنب آن، خانه هاي قديمي با ابزار و وسائل آن، حمام سنگي دوره صفويه كه با حفظ تمامي عناصر معماري و تاريخي خويش همچنان استوار به كار خود ادامه مي دهد، آب انبار‏هاي قاجاريه، آسياب آبي سعدآباد كه هنوز با دستان پرتوان آسيابان پير مشغول به كار است و قوت مردم شهر را مهيا مي كند، تپه تاريخي قلعه كه اولين سكونتگاه مردم بَرزُك بوده همراه با غار كشف شده موجود در آن، تفرجگاه چشمه احمدآباد، جاده تفريحي توريستي سعدآباد، موزه مردم شناسي و … از آثار و جاذبه‏ هاي ديدني اين شهر مي باشد.
بايد اذعان داشت كه: شهر برزك به سبب وجود طبيعت زيبا و آب و هواي مناسب و زيرساخت هاي شهري مناسب مي تواند به فعاليت اكوتوريسم پرداخته و به علت برخورداي از ابنيه و بافت با ارزش تاريخي، جاذب گردشگران فرهنگي نيز باشد.

 

معرفی مکان های گردشگری برزک

تپه تاريخي قلعه (تفرجگاه و همايشگاه تپه تاريخي قلعه):
تپه تاريخي قلعه مربوط به دوره سلجوقيان و قبل از آن مي‏باشد. غار كشف شده در اين تپه به همراه وسايلي نظير تنور گلي، ظروف سفالي و گلي، سركو و … حكايت از سكونت و زندگي بسيار دور در اين محل دارد.
ارتفاع قله‏ ي اين تپه از جاده اصلي و قابل دسترسي مصلي حدود 20 متر مي‏باشد . هنگامي كه به بالاي تپه صعود مي‏نمايي و به چهار طرف نظاره مي‏كني سرسبزي و شادابي درختان، دشت و كوه‏هاي سر به فلك كشيده و خانه‏ هاي كاهگلي چشمانتان را نوازش مي‏كند.
تپه تاريخي قلعه در مركز شهر واقع شده كه داراي فضا و نمايي زيبا در هر طرف مي‏باشد.

 

غار كشف شده در تپه تاريخي قلعه:
قدمت اين غار به دوران سلجوقيان باز مي گردد و هم اكنون شهرداري با همكاري ميراث فرهنگي و گردشگري به دنبال ثبت ملي اين اثر تاريخي مي باشند.
بنا به اظهار و نقل قول سينه به سينه بزرگان شهر اين غار كه در سكونت گاه اوليه برزك (تپه قلعه) مي‏باشد داراي 3 مسير اصلي بوده و هم اكنون شهرداري به جهت انجام تحقيقات بيشتر مشغول آزادسازي معبرهاي مسدود شده اين غار در اثر ريزش‏هاي ساليان متوالي مي‏باشد.
از آثار برجاي مانده در اين غار مي‏توان به كانال هاي كوچك حفاري شده در دل سنگ جهت دفن يا نگهداري استخوانهاي گذشتگان خود، ظروف سفالي و گلي برجاي مانده و وجود سقف هاي زيباي اين غار اشاره كرد.
انتظار مي رود با مرمت و بازسازي كامل اين غار و بازگشايي آن در آینده به روي گردشگران، صنعت گردشگري و توريسم برزك در كنار ديگر آثار تاريخي و مناظر طبيعي و بكر متحول شود.

 

تفرجگاه چشمه احمدآباد:
اين چشمه در نقطه شمال شرقي برزك و در حريم رودخانه فصلي برزك واقع است و داراي چندين چشمه جوشان مي‏باشد و در قسمت بالا دست آن ديواره سدي است كه بر اثر رسوب طي ساليان متوالي پر شده و هم اكنون با رويش درختان بيد و درختچه‏ هاي گز در بستر اين سد منظره زيبايي را ايجاد كرده است.
اين تفرجگاه كه در 100 متري خيابان اصلي واقع است هر ساله گردشگران زيادي را به سمت خود جذب مي‏كند. به دليل وجود كوه در حاشيه جنوب شرقي تفرجگاه، گردشگران علاقه‏ مند به كوهنوردي نيز در كنار استفاده از مناظر بكر و طبيعي اين تفرجگاه از ورزش كوه نوردي نيز بهره مي برند.

 

جاده تفريحي توريستي سعدآباد:
اين جاده از زيباترين جاده‌هاي طبيعي و بكر شهرستان كاشان مي‌باشد جاده تفريحي و توريستي سعدآباد كه از مركز شهر آغاز مي‌شود در امتداد رودخانه اصلي شهر كه در قسمت شمال‏ شرقي شهر واقع است به طول 4 كيلومتر همراه با بديع ترين صحنه‌هاي طبيعي ادامه داشته و پس از گذشت از كنار تفرجگاه‌ها، كوه‌ها، آبشارها و آب‌هاي هميشه خروشان به مسير اصلي جاده برزك ـ كاشان ختم مي‌شود. چشمه ساران موجود در كنار جاده و آب‌هاي هميشه خروشان آنها در كنار طبيعت هميشه سبز اطراف آن جلوه‏اي زيبا و وصف ناشدني را ايجاد نموده است.
وجود تفرجگاههاي طبيعي در كنار اين جاده زيبا مأمن امني براي مسافران خسته از راه است.

 

آسياب آبي سعدآباد و تفرجگاه جنب آن:
در قسمت جنوبي جاده سعدآباد، آسياب آبي با قدمتي حدود 200 ساله به چشم مي‏خورد. این آسياب آبي داراي تنوره‏اي مي‏باشد كه آب از بالا داخل آن ريخته و فشار آب اين تنوره، سنگ‏هاي آسياب به وزن 500 كيلوگرم را به حركت در مي‏آورد و گندم را كه در بين دو سنگ قرار مي‏گيرد خرد و آرد مي‏كند.
شهرداري اقدام به مرمت و بازسازي و احياء اين آسياب نموده و تفرجگاهي در جنب آن در حال ايجاد است. اين تفرجگاه مورد استقبال بسيار زياد گردشگران قرا گرفته است.
اين اثر در تاريخ 24 / 8 / 85  به شماره 16218 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

حمام دوره صفويه :
يكي ديگر از ميراث هاي فرهنگي شهر برزك، حمامي است كه مربوط به دوره صفويه مي‏باشد.
اين بناي كهن توسط فردي بنام سيد حسن كاشاني ساخته شده است. براي گود برداري اين حمام 10 متر زمين را كنده و اين كار يك سال طول كشيده و بعد از 7 سال ساخت حمام به پايان رسيده است.
در ساخت اين حمام از ستون های سنگی تراشیده شده یک پارچه استفاده شده و براي برپا كردن ستونها و محكم كاري پايه ها از سرب و مخلوطي بنام ساروج كه به صورت سنتي درست مي‏شده استفاده كرده اند. حمام داراي دو خزينه، دو حوضچه بنام استك و دو تخته سنگ براي نماز خواندن است. برای سوخت حمام از نفت سياه استفاده مي‏كنند.
لازم بذكر است كه سيل عظيم سال 35 در برزك به حمام آسيبي وارد نكرد.
اين اثر در تاريخ 24 / 8 / 85  به شماره 16213 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

امامزاده سراج الدين ابن موسي بن جعفر (ع):
زيارت امامزاده سراج الدين ابن موسي ابن جعفر با قدمتي 500 ساله مربوط به دوران صفويه مي‏باشد و ساخت بناي اصلي اين امامزاده را هنرمندان آن دوران به عهده داشته اند. بناي اين امامزاده كه بزرگترين امامزاده اين شهر مي باشد شامل دو بخش مي باشد، بخش اصلي كه هسته اوليه آن را تشكيل مي دهد فضاي دور مقبره امامزاده است كه يك بناي 8 ضلعي با ضريح در مركز آن همراه با گنبد خشتي كه از درون (زير آن) آئينه كاري شده است. در فضاي بيروني امامزاده قبرستان شهر وجود دارد كه سنگ‏هاي قبر بسيار قديمي گوياي قدمت بالاي اين قبرستان است.
اين اثر در تاريخ 22 / 8 / 85  به شماره 16197 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

امامزادگان احمد و محمود (معروف به چهل دخترون و حاجي عوض):
اين دو امامزاده كه به زيارت چهل دخترون و حاجي عوض معروف هستند. به قول معتمدين و ريش‏ سفيدان از نوادگان امام سجاد(ع) بوده و نام آنها شاهزاده محمود و شاهزاده احمد مي‏باشد.
موقعيت اين امامزاده در جنوب شرقي شهر و در كنار خانه‏ هاي مسكوني در انتهاي محله‏ ي مصلي و در كوچه ای كه به همين نام مي‏ باشد (حاجي عوض) قرار دارد.
هركدام از اين امامزاده‏ ها يك ضريح چوبي قديمي دارد كه در بالاي يكي از آنها تاريخ  1113 هـ .ق  و آيه‏ هاي قرآن نوشته شده است كه مطمئناً تاريخ اصلي اين امامزاده‏ ها نيست و شايد تاريخ ساخت ضريح‏ها باشد.
قابل ذكر است كه قدمت اين امامزاده‏ ها به 800 سال پيش مي‏رسد.

 

موزه مردم شناسي برزك:
قدمت اين خانه که به موزه مردم شناسی برزک تبدیل شده است در دوره زنديه و با توجه به معماري سنتي محل ساخته شده كه پس از خريد اين بنا و تملك آن توسط شهرداري شهر برزك، تغيير كاربري يافته و به موزه مردم شناسي اين شهر تبديل شده است.
موزه مردم شناسي، در دو طبقه با حياطي طويل و باريك و با شيبي ملايم از شمال به جنوب شكل گرفته است اين بنا در بافت قديمي شهر، ازجمله ويژگي هاي ديگر اين بناي تاريخي به شمار مي‏رود‏.
گردشگران در اين موزه شاهد دستگاههاي بافندگي قديمي همچون دستگاه گليم بافي، دستگاه چادرشب بافي، دستگاه قالي بافي، درب چوبي مسجد جامع و بيش از 450 اثر باقي ماند و قديمي از گذشتگان هستند.
اين اثر در تاريخ 14 / 12 / 85  به شماره 17810 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

آب انبار سردل:
اين آب انبار در دوران پهلوي با سبك معماري سنتي محل ساخته شده است. بناي اين آب انبار به سفارش ساكنين محل جهت استفاده عمومي توسط شيخ ميرزا جلال مصطفوي و كربلائي حسينعلي كه معماران برزكي بوده‏ اند ساخته شده و چون در محله سردُل (شهيد رجايي) ساخته شده به همين نام معروف گشته است.
اين آب انبار در محوطه كوچك شيب داري در محله سردُل (شهيد رجايي) ساخته شده است و داراي ورودي و سقف راهروي است كه با طاق ضربي پوشانيده شده، گنبد و نورگيري كه بالاي محوطه آب انبار قرار مي‏گيرد و بادگير آن آجري است.
اين بناي تاريخي در تاريخ 24 / 8 / 85 در فهرست آثار ملي ايران به شماره 16205 به ثبت رسيده است.

 

خانه هاي قديمي كاردان و موسوي:
خانه تاريخي كاردان در دوره زنديه بنا گرديده و يكي از قديمي ترين خانه هاي تاريخي شهر برزك به شمار مي رود معمار آن استاد كربلائي عبداله عظيمي معروف به معمار عظيم بوده است.
اين خانه كه از زمان ساخت تا كنون در مالكيت خاندان كاردان بوده به همين نام در بين اهالي شهر تاريخي برزك معروف گشته است. اين بناي تاريخي كه در بافت قديم شهر استقرار يافته داراي كاربري مسكوني است و هم اكنون نيز از آن استفاده مي‏شود.
اين بناي تاريخي در تاريخ 24 / 8 / 86 به شماره 16314 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
خانه تاريخي موسوي نيز كه در همسايگي خانه تاريخي كاردان قرار دارد يكي از قديمي ترين خانه‏ هاي تاريخي اين شهر است كه در دوره زنديه و با الهام از معماري سنتي محلي ساخته شده و چون متعلق به خاندان موسوي بوده به همين نام نيز شهرت يافته است و در ميان اهالي اين شهر به نام منزل امام جمعه شهر برزك معروف گشته است.
اين بناي تاريخي در تاريخ 24 / 8 / 86 به شماره 16309 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

بافت قديم برزك:
بافت قديم برزك در محله مصلا واقع شده است.
اين بافت كه داراي ساختمانهاي داراي خشت و گل با تيرهاي چوبي بوده و بيشتر داراي كوچه‏ هاي تنگ معروف به كوچه‏ هاي آشتي كنان مي‏باشد.
اين بافت كه در حاشيه تپه تاريخي قلعه و به صورت پلكاني گسترش يافته داراي چشم انداز بسيار جالبي است.
فضا سازي منازل اين بافت به طوري طراحي گرديده است كه تمامي منازل توسط درها و پنجره هاي چوبي به فضاي باز ارتباط دارد. درهاي چوبي در درگاه‏هايي با تاقهاي هلالي و گرد و سكوهايي كه جايگاه استراحت و نشستن مي باشد به طرزي زيبا از عوامل جوي حفظ گرديده و از نمايي زيبا و دلفريب برخوردار مي باشد كه هر گردشگر را به سوي خود جذب مي نمايد.

 

چهار فصل برزك:
برزك از جمله شهرهاي انگشت شمار داراي چهار فصل متمايز و زيبا مي‏باشد.

بهار فصل شكفتن گلها و روييدن مخمل سبز زمين
در فصل بهار در دامنه رشته كوههاي كركس جايي كه هر بيننده‏ اي را به تحسين وامي‏دارد مخملي سبز زمين را مي‏پوشاند و درختان نيز بار شادي و نشاط بر شاخه‏ ها مي‏نشانند و سفره سفيد مهرباني را بر روي ميهمانان خود مي‏گسترانند و اين در حالي است كه زمزمه آب و نغمه پرندگان نوازشگر روح و جان انسان را جلا مي‏دهد. در اين موقع وقتي از لابلاي درختان پر گل بهاري عبور مي‏كني و نسيم بهاري را حس مي‏كني گوئي در قطعه‏ اي از بهشت قدم مي‏گذاري. فصل بهار در برزك پس از فرارسيدن نوروز آغاز مي‏شود و سپيدي برف جاي خود را به شكوفه‏ هاي سرخ و سفيد بهاري مي‏دهد و بر زمينش مخملي سبز همراه با رويش گلهاي لاله آماده استقبال از ميهانان طبيعت است و چه خرسندند مردم اين شهر كه در آخرين ماه فصل بهار زمينشان متبرك مي‏شود با بازگشايي گلهاي سرخ محمدي كه نقشي بديع و تزييني زيباست بر كوچه باغهاي اين شهر. در اين ماه فعاليت گلابگيران با شوري خاص آغاز مي‏شود، جشنواره گل و گلاب برپا مي‏شود و شهر خود را آماده و مهيا در انتظار گردشگران مي‏بيند.

فصل تابستان،‌فصل ميوه ها و سرسبزي
فصل تابستان فصل سرسبزي و و شادابي و فصل كار و تلاش است، فصل به بار نشستن درختان باغ و دشتها. در برزك انواع و اقسام ميوه ‏ها به دست مي‏ آيد از شاه توت و آلو و گردو و بادام گرفته تا زردآلو و سيب و گلابي و … ، تابستان برزك داراي آب و هوائي لطيف و كوهستاني است كه همواره در انتظار مسافران گرما زده از كوير است تا قدري در سايه سار درختان بياسايند و صداي آبشارهاي هميشه خروشان اين شهر را بشنوند و قدري از آب چشمه‏ هاي زلال آن بنوشند و همواره صداي مردم مهمان نواز اين شهر را بشنوند كه مي‏گويند برزك ميزبان مهربان دوستداران طبيعت. 

پاييز برزك تابلو نقاشي طبيعت 
فصل پاييز فصل به بار نشستن ماهها تلاش كشاورزان است. پاييز فصل كوچ پرستوها است، كوچه باغ‏هاي برزك در پاييز با فرشي رنگين از برگهاي الوان درختان پوشيده شده است و درختان، برگهاي زرد و سرخ و ارغواني را با وزش باد در هوا مي‏ پراكنند و بر سر مسافرانشان گلريزان مي‏كنند و چه زيباست وقتي كه در اين كوچه باغها قدم مي‏گذاري و صداي خش خش برگها را در زير پاي مي‏شنوي ناگاه نگاهت بر بلنداي برزك مي‏افتد و برف‏هاي پوشيده بر قله‏ هاي سر به فلك كشيده را مشاهده مي‏كني كه آمدن فصل زمستان را گوشزد مي‏كند.  

زمستان هميشه سفيد
مردم برزك نيز مانند همه ايرانيان با برگذاري مراسم شب يلدا به استقبال اولين سپيده زمستاني مي‏روند و غالباً در اين شب هديه خداوندي، كه همانا برف است را شاهد هستند.
زمستان برزك را هميشه پر از برف مي‏بيني كه اين امر مسؤولين را بر آن داشت تا در تدارك پيست اسكي برزك باشند تا به گردشگران بگويند كه همواره در كنار شهر كويري كاشان شهر كوهستاني برزك داراي چهار فصل متمايز و زيبا با بهترين نوع آب و هوا همواره مشتاق گردشگران در در طول سال است.

 

گلابگیری سنتی:
بخش برزک با تولید بیش از 75 درصد گل و گلاب منطقه به عنوان بزرگترین تولید کننده گل و گلاب منطقه می باشد که در سال های اخیر با احداث باغ 400 هکتاری کوثر برزک به عنوان بزرگترین باغ کشت یک پارچه گل محمدی علاوه بر رونق اقتصادی منطقه جاذب گردشگران زیادی نیز خواهد بود.
در گلابگیری به روش سنتی با استفاده از دیگهای مسی ، عمل گلابگیری انجام می گیرد . در این روش مقدار لازم گل محمدی با آب مورد نیاز جهت پخت گل محمدی را داخل دیگ مسی می ریزند و زیر دیگ را روشن می کنند، بخار ایجاد شده در دیگ که بعد از حرارت دادن و بستن درب دیگ به وجود می آید توسط دو عدد لوله به ظرف مسی دیگر که به آن پارچ گلابگیری می گویند و در داخل آب سرد قرار دارد منتقل می شود تا عمل تقطیر صورت گیرد. حجم پارچ حدوداً 40 لیتر است و زمان مورد نیاز جهت پرشدن پارچ توسط گلاب بستگی به شدت حرارت زیر دیگ دارد.
در بخش بَرزُک بیش از 450 کارگاه گلابگیری سنتی وجود دارد که در فصول گردشگری و به ویژه در ایام گلابگیری پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند. 

 

گلابگيري صنعتي:
در کارخانه های تولید گلاب و عرقیات به روش صنعتی ابتدا گل های محمدی را داخل دیگهای دو جداره می ریزند و درب آنها را می بندند، سپس بخار آب که در بین دو جداره دیگها به داخل دیگ نفوذ می کند باعث پخت گل محمدی شده و عصاره آن که همان گلاب می باشد به وسیله لوله به مخزن اصلی هدایت می شود.
بخش بَرزُک به عنوان بزرگترین تولید کننده گل و گلاب در حال حاضر دارای 9 کارخانه صنعتی تولید گلاب و عرقیات گیاهی می باشد و همواره در طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

 

صنايع دستي:
سرزمین ایران از فرهنگ غنی و دیرینه ای سرشار بوده و هست و این فرهنگ ها و سنت ها سالیان سال است که نسل به نسل در گردش است و به دست آیندگان سپرده می شود.
منطقه بَرزُک یکی از نقاط ایران است که از قدمت و تاریخ کهن و فرهنگ پربار و هنر دستی بسیار قدیمی برخوردار می باشد.
در منطقه بَرزُک انواع صنایع دستی شامل: پارچه بافی، کرباس بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، گیوه چینی، سبد بافی، طناب بافی، نخ ریسی، گلدوزی با دست، قالی بافی و انواع بافتنی های دستی وجود داشته که هم اکنون نیز تعدادی از آنها در شهر بَرزُک رونق دارد. 


معرفی زبان و لهجه مردم بَرزُک:
زبان رایجی بَرزُک نشان از داستان زندگی آریاییان نخستین دارد و با همه ویژگی، پیوندهای آشکار با دیگر زبان های ایرانی، پهلوی، اوستایی، تالشی، مازندرانی، تانی،کردی، لری، سمنانی، ارمنی، دری زرتشتی، دامغانی و نیشابوری دارد. که خود نشان دهنده یگانگی فرهنگ مردمانی است که در گستره فرهنگی می زیند. خوشبختانه هنوز در برخی از محله های شهر شهروندان به زبان رایجی صحبت می کنند.

 

محصولات كشاورزي بَرزُک:
بَرزُک به دلیل قرارگرفتن در ارتفاعات کوه کرکس مرتفع ترین نقطه جغرافیایی در شهرستان کاشان می باشد که با وجود ارتفاع بالا و بارش زیاد و آب و هوای معتدل کوهستانی، شاهد رویش انواع درختان میوه است. در این شهر اکثر زمین های کشاورزی از جهت درختکاری به صورت مخلوط می باشد. یعنی در هر زمینی شما تقریباً همه نوع درختی را می توانید مشاهده کنید.
ولی چهار محصول شاخص و عمده این شهر به ترتیب شامل: گل محمدی، شاه توت، آلو بخارا و گردو  زبانزد خاص و عام است و در فصول تابستان و پاییز گردشگران زیادی را به این شهر روانه می کند.
مسولان شهر با برگزاری جشنواره های گل و گلاب در فصل بهار و جشنواره شاه توت در فصل تابستان سعی در شناسایی بیشتر پتانسیل های این شهر به مردم کشور عزیزمان دارند در این شهر انواع درختان دیگر نیز شامل: انواع سیب، گلابی، گیلاس، انگور، صنوبر، بید، بیدمشک، بادام، هلو، امرود، گلابی، توت سفید، به، انجیر، انار، زردآلو و ... نیز از طرفداران زیادی برخوردار است.  

 

مراسم و آیین ها:
از قدیم الایام در بَرزُک آیین ها و رسوم متعددی برجای مانده که از آن جمله می توان به: استقبال از رمضان، مراسم شب نیمه در ماه مبارک رمضان، آیین نخل برداری در روز عاشورا و شهادت حضرت علی(ع)، مراسم شش امام حسین(ع)، اعیاد سعید غدیر و قربان و ... اشاره کرد.

 

 

© کپی رایت توسط كي آشيان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 1387/2/27 (4755 مشاهده)

[ بازگشت ]