کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۸ ۲ ۲۹
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       

خانه تهامی(ایرانی) کاشان
رویایی دست یافتنی

خانه تاريخي تهامی (ایرانی) کاشان


کاشان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که پیشینه آن بر اساس کاوش های سیلک تا 6000 سال پیش می رسد. این شهر پس از اسلام از مراکز تشیع بوده و در دوره صفویه به لحاظ علاقه مندی آنان به مذهب تشیع اهمیت یافت و دوباره آباد شد. کاشان بارها در اثر زلزله ویران شده است. بر اثر زلزله سال 1192(ه.ق) تمام ابنیه و ساختمان های بزرگ شهر فروریخت و شهر خسارت بسیار دید تا آنکه بلافاصله بعد از وقوع این زلزله به دستور کریم خان زند چندین نفر معمار و استادکار ورزیده از شهرهای شیراز، یزد و اصفهان برای بازسازی شهر کاشان اعزام شدند و ساخت و ساز دوباره شهر آغاز شد.

”خانه ایرانی“ یکی از یادگارهای اواخر دوره زندیه و اوایل قاجار است. این خانه با قدمتی حدود 250 سال در یکی از محله های قدیمی و در بافت تاریخی شهر کاشان قرار گرفته و با استفاده از الگوی گودال باغچه ساخته شده است لازم به ذکر است که بخش بیرونی این خانه بسیار فاخر بوده و متاسفانه بخش اندرونی و دیگر بخش ها از بین رفته است. کار مرمت علمی و فنی این خانه هفت سال طول کشیده و آماده اقامت و بازدیدهای علمی و گردشی می باشد.
خانه ایرانی کاشان با حدود 900 متر مساحت و حدود 1000 متر زیر بنا نمونه ای از ارزشمندترین کارهای مرمت است که تا به امروز در کشورمان به انجام رسیده است. در حال حاضر خانه ایرانی تنها خانه خشتی مقاوم سازی شده بر اساس مدل کامپیوتری می باشد که الگوی معماری اصیل خود را حفظ کرده است.

هشتی ورودی، سرداب و پس سرداب ها، دو بادگیر، اتاق های سه دری با تزوئینات شیشه های رنگی، اتاق شاهنشین با تزئینات  گچ بری، شیشه های رنگی و بخاری دیواری، اتاق پنج دری (اتاق آئینه) و کفشکن با تزئینات آئینه کاری و گچ بری و تالاری با تزئینات شیشه های رنگی، نقاشی و بخاری دیواری و اتاق کرسی با چیدمان سنتی از ویژگی های ”خانه ایرانی“ است. این خانه تاریخی با 5 مجموعه ”نهان خانه ”،“پرده سرا“،“بالاخانه“،“خانه سرا“و ”خلوت سرا“ با چیدمان متنوع و سنتی با ظرفیت 25 نفر الی 33 نفر آماده اقامت گردشگران می باشد.


امروز شهر کاشان مجموعه ای از زیباترین خانه ها را در خود جای داده است. یکی از اتفاقات مبارک روزگار ما، راه افتادن جنبش مرمت و احیای خانه های قدیمی در کاشان است. خانه بروجردی ها، خانه عامری ها، خانه طباطبایی ها و خانه عباسیان از معروف ترین آن ها هستند و سازمان میراث فرهنگی با همکاری و حمایت از مرمت ساخت و سازهای تاریخی، جاذبه های گردشگری مهمی را در کاشان ایجاد کرده است. به علاوه نزدیکی کاشان و تهران به این پتانسیل ها می افزاید زیرا به راحتی می توان برای گشت یکی دو روزه و در عرض کمتر از سه ساعت در کاشان بود و از طبیعت زیبایی کویری، آثار و ابنیه تاریخی، مذهبی، بازار و ییلاق های اطراف شهر لذت برد.مقاله ای در همین ارتباط بخوانید.گالری تصاویر خانه ایرانی© کپی رایت توسط كي آشيان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 1391/9/6 (2848 مشاهده)

[ بازگشت ]