کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۸ ۲ ۲۹
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       

مسجد و مدرسه سلطانی (امام خمینی) کاشان
آرام اصیل

مدرسه سلطانی کاشان
مسجد سلطانی که هم اکنون به مسجد و حوزه علمیه امام خمینی (ره) معروف است از یادگارهای معماری دوره قاجار و از بزرگترین و با شکوه ترین مدارس علمیه کاشان است که بنا به دستور فتحعلی شاه قاجار از سال 1221 تا 1229 هجری قمری به سبک مدارس چهار باغ و صدر اصفهان و به معماری استاد محمد شفیع و همت میرزا ابوالقاسم اصفهانی بنا گردیده و تولیت و تدریس آن به ملا احمد نراقی واگذار گردید.

 

این مسجد زیبا و مشجر که با غرفه های متعدد و حضور طلاب علوم دینی، یکی از مراکز علمی و دینی شهرستان کاشان محسوب می شود، دارای حیاطی بزرگ با حوضی وسیع و دو ماذنه زیبای فیروزه ای رنگ با سقف های چوبی است که از دور، چشم اندازی دلفریب به این مسجد-مدرسه تاریخی داده است.

 

وجود 52 حجره درس، دو مدرس، یک شبستان و یک کتابخانه در این مسجد، مدرسه تاریخی و حیاطی باصفا و مشجر، جلوه ویژه ای به این مسجد شش هزار و 500 متر مربعی بخشیده و آن را در ردیف زیباترین مساجد کشور قرار داده است.

 

وجود گنبد آجری با ارتفاع 27 و قطر دهنه 22 متری در کنار ماذنه های زیبای این مسجد از ویژگی های منحصر به فرد آن است که مشابه آن در بارگاه سلطان علی ابن محمد باقر(ع) در مشهد اردهال به چشم می خورد. این گنبد عظیم دارای ایوانی رفیع بوده و با اشعاری از فتحعلی خان ملک الشعراء صبای کاشانی زینت یافته است.

 

مسجد-مدرسه تاریخی سلطانی که اکنون به مسجد امام خمینی (ره) معروف است در 30 خرداد سال 1315 به شماره 251 به ثبت آثار ملی رسیده است.

 

© کپی رایت توسط كي آشيان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 1397/3/30 (249 مشاهده)

[ بازگشت ]