کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۸ ۲ ۴
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
در شهر,فرهنگ و هنر,ميراث فرهنگي,يکشنبه، 23 شهريور، 1393 2354keyashiyan

همزمان با ۲۴ شهریورماه روز ثبت سیلک در فهرست آثار ملی مردم کاشان در یک حرکت خود جوش و مردمی به دور سیلک زنجیره انسانی تشکیل می دهند.روز ملی سیلکمهدی واحدیان هماهنگ کننده این حرکت نمادین مردمی با اعلام این خبر گفت: سیلک به عنوان نخستین مرکز سکنای بشر در فلات پهناور ایران سند ارزشمند مدنیت بشر در ۷ هزار سال پیش به شما می رود و سند هویت کاشان و ایران است.
وی افزود متاسفانه در طول سالیان گذشته بی توجهی به وضعیت این بنای ارزشمند و بی مهری های فراوان و تجاوز به عرصه و حریم سیلک باعث شده وضعیت این اثر باستانی در آستانه خطر قرار گیرد. که در این راستا اخیرا کمیته نجات بخشی سیلک با حضور مسئولان میراث فرهنگی کشور و مدیران شهرستان تشکیل شده است .
واحدیان با تاکید بر لزوم حساس کردن بحران سیلک در بین افکار عمومی ایران و جهان افزود: در همراهی با تلاشی که برای نجات بخشی سیلک آغاز شده است حرکتی مردمی با برنامه ریزی جمعی از جوانان شهر با عنوان « سیلک را دریابیم » تدارک دیده شده است .
وی در تشریح این حرکت مردمی افزود: با فراخوان مردم کاشان در عصر روز ۲۴ شهریور همزمان با سالروز ثبت ملی سیلک مردم کاشان با تشکیل زنجیره انسانی بدور تپه های سیلک  حمایت خود را از این گنجینه ارزشمند جهانی اعلام خواهند کرد و اجازه نخواهند داد افراد فرصت طلب و سود جو به حریم سیلک تعرض کنند.
هماهنگ کننده حرکت مردمی « سیلک را دریابیم » ضمن دعوت از همه مردم کاشان برای حضور در این برنامه خودجوش افزود: برنامه های متنوعی در قالب جشن روز ملی سیلک برای این روز تدارک دیده است که با همکاری اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و کردشگری و شهرداری کاشان اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به تلاش های استاد عباس اعتماد مرمتگر سنتی کاشانی در زمینه معرفی سیلک گفت: در این روز از ۳۰ سال خدمات  این استاد ارزشمند نیز تقدیر خواهد شد.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .