کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۷ ۸ ۱
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
در شهر,مناسبت ها,پنج شنبه، 20 خرداد، 1395 506modir1

ماه مبارک رمضان هر سال با نسیم معنوی خود به دل مسلمانان جلا و صفا می بخشد و مردم دیندار اصفهان نیز با آداب و رسوم ویژه خود مهمان خوان خدا می شوند.به گزارش ایرنا، مردم اصفهان مانند بسیاری از شهرهای کشور نیز پیش از ماه مبارک رمضان با خانه‌ تکانی مساجد و تهیه مایحتاج ماه رمضان به پیشواز این ماه مبارک می‌روند.
برگزاری جلسات دعا و مناجات تا پاسی از شب، شب زنده‌داری تا سحر، سُنت خوردن سحری و بیداری پیش از سحر برای مناجات، برگزاری جلسات مختلف قرائت قرآن در مساجد و حسینیه‌ها از سنت‌های مهم اصفهانی‌ها در ماه مهمانی خداست.
در گذشته در جای جای استان اصفهان نیز آداب و سوم خاصی برای این ماه وجود داشته است که از آن جمله می توان به شیوه‌های مختلف و سنتی بیدار کردن مردم برای سحری خوردن همچون استفاده از نقاره، طبل و شیپور، صدای توپ و سحری خوانی بر بام منازل اشاره کرد.
بسیاری از این سنت ها با وجود فناوری های امروز دیگر کاربردی ندارد اما در برخی محلات اصفهان همچنان سنت بیدار کردن همسایه‌ها برای سحری با کوبیدن بر درب خانه ها انجام می‌شود.
وجه تمایز و خاص اصفهانی ها در برنامه های ویژه ماه رمضان سنت نیک کمک به فقرا و نیازمندان بویژه کمک به آزادی زندانیان است بشکلی که هرساله خیرین فعال در این زمینه با شرکت در مراسم گلریزان به جمع آوری وجوهی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد می پردازند.
سفره کرم امام حسن مجتبی(ع) در روز 15 رمضان مصادف با میلاد آن امام برپا می شود و بسیاری از نانوایی‌های اصفهان مطابق رسم موسوم به 'سفره کرم امام حسن(ع)' به عرضه نان رایگان به عموم مردم می‌پردازند که امسال بیست و پنجمین سالی است که این سنت در اصفهان برگزار می‌شود.
در این طرح واحدهای سیار با موتور و ماشین بین افراد نیازمند و مراکزی از جمله بیمارستان‌ها، مراکز بهزیستی و زندان‌ها نان توزیع می کنند.
در برخی شهرستانهای استان اصفهان از جمله کاشان، آران و بیدگل و محدوده شرق اصفهان هنوز رسوم کهن و قدیمی از جمله 'هومبابایی' و 'نخل گردانی' جایگاه خود را از دست نداده است.
رسم هومبابائی از شب اول ماه رمضان آغاز می شود و تا شب پانزدهم ادامه دارد.
در بسیاری از شهرهای استان از جمله کاشان بچه‌ ها و جوان‌ها در دسته‌ های مختلف 4 تا 20 نفره به هومبابائی می روند.
رسم هومبابایی بشکلی است که بطور معمول پس از افطار با بانگ صلوات، کودکان یکدیگر را برای جمع شدن به دورهم و انجام این رسم خبر می کنند و این رسم با قرائت اشعار خاصی همراه است.
از میان کودکانی که برای انجام این رسم گرد هم می‌آیند یک نفر بعنوان صندوق‌دار و دیگری میاندار انتخاب می شود.
در این مراسم بطور معمول اشعاری در مدح امیرالمومنین(ع) و گاه سوره شمس توسط میاندار خوانده می شود و این شخص اشعار متنوعی را می خواند و دیگر کودکان در جواب هر مصرع، کلمه هوربابا و هومبابا را به زبان می آورند و مردم نیز به این کودکان انفاق می‌کنند.
آیین نخل گردانی نیز از دیگر آداب برجا مانده در کاشان است که در شب 21 ماه رمضان و مقارن با شب قدر و شهادت مولای متقیان برگزار می‌شود.
در این رسم مردم نیاسر نخل عزا را از محله سرکمر به محله تالار می‌برند و در مسجد این محل به عزاداری می‌پردازند سپس باردیگر این نخل را به محله نو برده و در این مکان عزاداری می‌کنند و بدین شکل با گرداندن نخل عزا در محلات مختلف در این شب به عزاداری برای حضرت علی(ع) می‌پردازند.
همچنین مردم شرق اصفهان هنوز سنت های قدیمی خود در ماه مبارک رمضان را حفظ کرده‌اند و افطاری برای نوعروس و پختن نان جو و پخش در مساجد از جمله این رسوم است که همچنان در این ماه برگزار می‌شود.
پختن غذاهای خاص در ماه مبارک رمضان از جمله رسوم خاص مردم این دیار است که از آن جمله می توان به پخت بریانی، شله زرد، کله جوش، ماش و قُمری، گوشت و لوبیا،حلیم بادمجان، خورش ماست و آش شله قلمکار اشاره کرد.
همچنین در ایام عزاداری ماه مبارک رمضان سرتاسر شهرهای استان سیاهپوش می‌شود و در این شب‌ها مردم اصفهان مانند دیگر نقاط ایران تا سحر به دعا و نیایش می‌پردازند و در تمام مساجد و حسینیه‌ های استان در سوگ مولای متقیان نوحه‌ سرایی و عزاداری برپا می شود.
در این میان نهادها و دستگاه های مختلف نیز با برنامه های خاص خود به این ماه رونقی خاص می دهند.
مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات استان اصفهان از برگزاری یکهزار و 450 محفل قرآنی در این ماه خبر داد و گفت: شش هزار نوجوان و جوان اصفهانی دربرنامه های 'هسته های فرهنگی جوان' و 'بوستان های فرهنگی معرفت' شرکت می کنند.
حجت الاسلام حسن بابایی افزود: 190 هسته فرهنگی جوان و بوستان فرهنگی معرفت با برنامه های اندیشه اسلامی، بصیرت افزایی و ندای قرآنی در ماه رمضان برپا می شود.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک اصفهان نیز از برگزاری ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان در بقاع متبرکه اصفهان خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیل پور افزود: با توجه به مقارن شدن ماه ضیافت الهی با فصل تابستان و تعطیلات دانش آموزان، بقاع متبرکه شهر اصفهان در این ایام با اجرای برنامه هایی میزبان اقشار مختلف جامعه هستند.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .