کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۷ ۸ ۱
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
گردشگري,چهارشنبه، 26 خرداد، 1395 301modir1

خانه شاکر تنها خانه باغ تاریخی شهر آران وبیدگل است که با سرمایه گذاری خصوصی برای میزبانی گردشگران خارجی احیا و بازسازی شده است.در ایران تعداد زیادی خانه باغ تاریخی وجود دارد که نمایانگر اوج هنر و نمادی از تمدن کهن ایران و ایرانیان است.
علاقه ایرانیان به داشتن خانه باغ های زیبا و فرح انگیز از ظروف به جا مانده منقوش به درخت و شاخ و برگ، مشخص می شود.
همچنین طرح قالی هایی که بویژه در شهرهای کویری مثل کاشان و آران و بیدگل بافته می شود و نقش گل و گیاه بر روی آنان گواه علاقه مردمان کویر به خانه باغ هاست. 
خانه باغ شاکر یکی از زیباترین اثرهای فرهنگی، تاریخی شهرستان آران و بیدگل است که در پنج کیلومتری این شهر در مزرعه حسین آباد واقع شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل قدمت این بنا را اوایل دوره قاجار برشمرد و افزود: این اثر منطبق با اصول معماری سنتی مناطق کویری در زمینی به مساحت تقریبی 6 هزار و 600 مترمربع و در فرم هندسی ذوزنقه طراحی و احداث شده و مشتمل بر سه عنصر فضایی باغ، عمارت و برج و بارو می باشد که از این رو می توان آن را یکی از معدود خانه باغ های شهرستان آران و بیدگل به شمار آورد که در جبهه شمالی باغ، برج و بارو و در جبهه جنوبی آن عمارت باغ قرار دارد.
جواد صدیقیان تصریح کرد: این مجموعه دیدنی که در سال های نه چندان دور به خانه باغ عمارت حسین آباد معروف بود در سال 1390 توسط یک سرمایه گذار خریداری و براساس اصول معماری سنتی مرمت و احیا شده است. 
وی گفت: این اثر در راستای اجرای قوانین مربوط به حفظ آثار ملی در 23 فروردین ماه سال جاری به شماره 31450 به عنوان یک اثر فرهنگی، تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
وی افزود: خانه باغ شاکر به عنوان یکی از تاسیسات گردشگری طرح موضوع شده و پرونده آن در حال بررسی می باشد.
آران و بیدگل با دارا بودن بیش از 300 اثر تاریخی شناسایی شده و 129 اثر تاریخی و معنوی ثبت ملی پس از اصفهان و کاشان در رتبه سوم ثبت آثار تاریخی استان قرار دارد.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .