کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۷ ۸ ۱
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
در شهر,گردشگري,چهارشنبه، 26 خرداد، 1395 421modir1

در ايران تنها 8 پامنار تهران ، پامنار سمنان، پامنار زواره، پامنارکاشان، پامنارکرمان، پامنارقم،پامناررامشه و پامنار سبزوار است.امير حسين پارسا محقق علوم اسلامي در گفت‌وگو با پورتال خبري كاشان، گفت: تمدن سيلک ، پيشتازي در گرايش به تشيع، دارالمومنين بودن، حضور اولين سفير ولايت حضرت سلطان علي بن امام محمد باقر(ع) و نهضت شيعي اردهال ، حضور ديگر امامزادگان، شور حسيني و سنت هاي عزاداري، نقش موثر در نهضت علمي و نشر علوم دين در دوره هاي مختلف، خانه هاي تاريخي، معماري اسلامي، ميراث ناملموس، نام آوران، قطب اقتصادي فرش و ابريشم و... شناسنامه اي ارزشمند براي کاشان محسوب مي شود.
 
 وي تلاش هاي انجام شده در همه حوزه ها براي تحقق جايگاه واقعي كاشان به عنوان پايتخت گردشگري كشور را ستودني خواند و افزود: آنچه که توجه محققين علوم اسلامي را هم به سمت خود سوق داده مساجد و محله هاي اين شهر است که علاوه بر معرفي موارد شاخص و با اهميت مثل مسجد آقابزرگ مي توان از منظري ديگر هم به آن اشاره کرد.
 
به گفته وي، اهميت معرفي‹‹ محور تاريخي فرهنگي مسجد آقابزرگ ، پامنار تا محتشم ›› و مطالعه در اين منطقه نشان مي دهد که محله هايي با تاريخ ارزشمند در پيرامون آن وجود دارد که خود زمينه مناسب براي معرفي دارند.
 
اين عضو شوراي اسلامي شهركاشان با اشاره به اينكه، تنها 8 مسجد و محله معروف در ايران با نام‹‹ پامنار›› وجود دارد يادآور شد: در ايران تنها 8  پامنار تهران ، پامنار سمنان، پامنار زواره، پامنارکاشان، پامنارکرمان، پامنارقم،پامناررامشه و پامنار سبزوار است.
 
پارسا با بيان اينكه مسجد و محله را درکنار يكديگر پامناره گفته مي شود  افزود: براساس اسناد تاريخي و دايره المعارف تشيع از پرويز ورجاوند، پامنار کاشان مسجدي در خيابان ملاحبيب الله شريف کاشاني با وسعت 430 متر است که نام محلي آن، دربند پامنار است که مناره ندارد!! يعني همين مسجد دربند پامنار سمت راست گذر چهارسوق پامنار است  و فاصله آن تا منار زين الدين يكصد متر است که دانشنامه جهان اسلام و دانشنامه فقه نيز به همين مکان اشاره كرده است.
 
وي ادامه داد: البته چسبيده به منار زين الدين قبلا خانقاه و سالهايي قبل از انقلاب توسط کسبه محل مسجدي با نام علي بن الحسين(ع) ساخته شده مي شودکه اکنون محل استقرار نيروي بسيج وحتي آثاري از قبرستان و سنگ قبر هنوز وجود دارد.
 
اين محقق علوم اسلامي ياد آورشد: قدمت بافت تاريخي اين محله دربند پامنار با حضور اين مسجد که جريان اقتصادي و فرهنگي در آن پويا بوده ، سبقه تاريخي اش را مي توان از زمان نادرشاه در آثار تاريخي مي توان پيدا کرد که حتي در گذشته نه چندان دور شعربافي و قاليبافي در اکثر خانه هاي قديمي با سردابه ها و حوضخانه هاي زيبايش وجود داشت.
 
پارسا گفت: از سوي ديگر فعال بودن مغازه هاي گذر پامنار و مسجد و مدرسه در گذر که محل درس بعضي از علما بوده ، زورخانه پوريا ولي و حمام عمومي رحيم ارباب و تکيه علي اکبري، گذر سرکوچه و خانه تاريخي خداشناس و بادگيرها، حتي دسترسي هاي زير زميني و تونلي يكصدمتري خانه ها و بابي از منزل عبدالرزاق خان حاکم خيرکاشان در دوره زنديه را مي توان از بيوگرافي اين محل دانست.
 
به گفته وي،  اين محله با مسجد آقابزرگ و بقعه خواجه تاج الدين پيوستگي داشته است که اکنون با عنايت به ساخت وسازهاي مسير مسدود شده است.
 
عضو شوراي اسلامي شهر كاشان در ادامه يادآورشد: از سوي ديگر خود منار زين الدين با قدمت سلجوقي و 47 متر ارتفاع اوليه که مستشرقان منارخميده کاشان مي دانند  مي تواند ميدان مهمي براي بازديد گردشگري باشد.
 
پارسا ادامه داد:  فانوس بيابان که ساختش در ايران ريشه در دوره هخامنشيان داشته و با هدف فرستادن پيام، راهنمايي پيک و مسافران در راههاي خشکي بوده که با گم شدن جاده در کوير با حرکت شن هاي روان لازم بوده در بعضي نقاط ساخته مي شده است به عنوان ارزش تاريخي منحصر به فرد شايسته رسيدگي و توجه است.
 
وي افزود: از محله پامنار که بگذريم  با شجاعت مي توان ادعا كرد نام خيلي از محله هاي ما به برکت هيئات مذهبي فقط روي پيش پرده هاي هيئات حسيني مانده است که در آينده نه چندان دور اگر فکري نشود اين محله ها با هر تغيير جغرافيايي و گذر زمان و نسل ها به فراموشي خواهد رفت که خود ميراثي ناملموس است.
 
پارسا، محله هاي پاپک، دروازه اصفهان، درب فين، درب جوشقان، کوچه نه چم، سنگ پلوي، درب يلان، دربند مخبر، قاسم بيک، محمد صالح بيک، سوريجان، درب هو، کلهر،گريچه، سرسنگ و چهل دختران در ‹‹ غياث الدين جمشيد›› سرپله و پشت عمارت و..... محله هايي که با فرهنگ کاشان عجين شده است در کدام تابلو شهري منقش شده است.
 
به گفته وي، تابلو معرفي اين محله ها که نمونه اش در ايران کم نظير است نه تنها براي گردشگر جذابيت خواهد داشت بلكه لزوم توجه به بهسازي و زيباسازي اين اماکن لازم به نظر مي رسد.
 
اين محقق علوم اسلامي تأكيدكرد: از تاريخ شفاهي بايد بهره جست و از اطلاعات انديشمندان و مطلعين جهت تکميل اطلاعات کاشان بزرگ در حوزه هاي علمي فرهنگي و حتي سبک زندگي بايد بهره گرفت.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .