کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۸ ۲ ۲۹
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
گردشگري,چهارشنبه، 10 شهريور، 1395 522modir1

اولين گره طرح فرشبافی « هر گردشگر یک گره » سهم رئيس مركز ملي فرش ايران شد .ه گزارش پورتال خبري كاشان، دكتر حميد كارگر امروز در آيين رونمايي ازطرح آغازين طرح بافت فرش‹‹هر گردشگر يك گره›› درشهر شهر زيرزميني اويي نوش آباد گفت: فرش دستبافت ايران كاملا با سلامت انسان سازوكار دارد و از الياف مصنوعي كه باعث بيماري تنفسي، چشمي، استفاده نمي وشد و الياف آن كاملا طبيعي است.
 
 
به گفته وي، رنگ و پشم و ابريشم فرش دستبافت ايراني كاملا طبيعي است و براي سلامتي انسان هيچگونه تهديدي محسوب  نمي شود.
 
رييس مركز ملي فرش ايران در ادامه از فرش دستبافت به عنوان يكي از كالاهاي مهم غير نفتي كشور نام برد و افزود: فرش دستبافت ايراني به عنوان يك كالاي غيرنفتي در ارزآوري براي كشور نقش مهمي را بر عهده دارد.
 
كارگر ، كشور ايران را سرشار از استعداد ها و منابع مهم طبيعي دانست و گفت:ما از بسياري از داشته هاي خود از جمله فرش دستبافت، غافل شده ايم.
 
به گفته وي، داشته هاي ما براي ما عادي و طبيعي است و به آن توجه نداريم و ساده از كنار آن عبور مي كنيم، درحالي كه اگر داشته هاي ما را از جمله فرش دستبافت را مي داشتند موج تبليغاتي وسيعي را براي آن انجام مي دادند اما چون براي ما عادي شده است به راحتي از كنار آن عبور مي كنيم و نسبت به آن توجه هستيم.
 
كارگر فرش ايران را به عنوان يك پيام رسان وحدت بين اقوام و گردشگراني از فرهنگ هاي مختلف و با هويت هاي متفاوت دانست و خاطرنشان كرد: امروز دنيا ايران را با نام فرش مي شناسد.
 
به گفته وي، فرش دستبافت ايران امروز به عنوان يك گنجينه ارزشمند در موزه هاي كشوري اروپايي و جهان نگهداري مي شود.  
 
رييس مركز ملي فرش ايران در ادامه با تقدير و تجليل از دست اندركاران طرح آغازين طرح بافت فرش‹‹هرگردشگر يك گره›› درشهر شهر زيرزميني اويي نوش آباد، اظها اميدواري كرد آيين مهمي مانند اين آيين به عنوان الگويي براي شهرهاي  باشد تا بتوان از اين طريق  در معرفي فرهنگ اصيل ايراني به جهان اهتمام داشته باشند.
 
در ابتداي اين مراسم، عباس شافعي شهردار، شهر زير زميني اويي نوش آباد، تاريخچه فرش دستباف در منطقه نوش آباد و آواها و نماهاي بافندگان فرش دستبافت هنگام  بافندگي و بچه داري بيان كرد.
 
شايان ذكر است، همزمان با اين آيين با حضور دكتر كارگر در يك كارگاه قالي بافي سنتي، طرح پژوهشي‹‹ ثبت نغمه هاي بافندگان  فرش دستبافت نوش آباد›› زير گروه آيين هاي شفاهي و آواهاي كار، جهت ثبت در فهرست ميراث معنوي ناملموس كشور آغاز شد.
 
لازم به ذكر است، در پايان اين مراسم كه با حضور مهندس شقايقي شهردار نوش آباد و تعدادي از اعضاي شوراي شهر نوش آباد  در ورودي شماره دو شهر زيرزميني نوش آباد برگزار شد از خبرنگاران  حوزه گردشگري شهر زميني تقدير و تجليل شد.  
 
گفتني است، شهر زيرزميني نوش آباد شهري سه طبقه و کاملا دست ساز و بزرگترين شهر زيرزميني دستکن جهان و از بزرگترين سازه هاي بشر قديم است که در سال 1383 کشف شد، شهر زيرزميني «اويي» از جمله مقصدهاي هدف گردشگري در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل در استان اصفهان است.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .