کاشان شهر ملی نساجی سنتی
۱۳۹۸ ۲ ۲۹
  • براي امروز رويدادي ثبت نشده است
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
ميراث فرهنگيفرهنگ و هنر,پنج شنبه، 6 ارديبهشت، 1386 551keyashiyan

جلسه توجیهی مهر اصالت ها با حضور کارشناسان صنایع دستی 30 استان در معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی برگزار شد.


به گزارش گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز ، به نقل از روابط عمومی معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در این نشست مهندس سید مصطفی قاسمی به فراخوان های منتشر شده در جراید اشاره نموده و گفت: ثبت آثار یکی از مشکلات بزرگ هنرمندان وصنعتگران کشور است که با ثبت این آثار ، گام مؤثر در جهت صیانت از حقوق هنرمندان برداشته شود.
وی ادامه داد: حفظ اصالت صنایع دستی به حوزه اجرایی و حاکمیتی کشور باز می شود و با درک عمیق این مسوولیت می توان جایگاه اصیل صنایع دستی ایران در سطح بین الملل را به دست آورد.
معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی افزود: در گذشته وظایف تصدی گری صنایع دستی را به عهده داشتیم و بخش خصوصی رقیب محسوب می شد ، اما اکنون ، در زمان تولی گری بخش خصوصی و هنرمندان تحت مسوولیت ما هستند و ما به طور مستقیم متولی رسیدگی به امور آنها هستیم. مهندس قاسمی، خطاب به کارشناسان جلسه توجیهی عنوان کرد: در فراز و نشیب های آینده گاهی اعتقاد و کسب مشورت از ستاد مرکزی در کنار ارتباط مسئولانه و خوب با هنرمند و صنعتگر اثر گذار خواهد بود و به این وسیله می توان به موفقیت های بزرگ دست یافت.
در ادامه نشست مهندس بازغی ، رئیس گروه مالکیت های معنوی و حفظ اصالت ها ، به توضیحاتی پیرامون مالکیت معنوی و پیشینه آن در ایران پرداخت.
وی گفت: در دنیای امروز مالکیت فکری به عنوان تجارت مهم دنیا محسوب می شود و در کنار دارائی های فیزیکی و پولی مشهود ، دارائی معنوی و نامشهود نیز سرمایه هنگفتی را در بر می گیرد. بازغی اضافه کرد: درسال 1380 ایران به سازمان مالکیت معنوی پیوست و این در حالی بود که پیش از این در سال 1337 عضویت کنوانسیون پاریس را پذیرفته بود.
مدیر گروه مالکیت معنوی در ادامه افزود: بعضی از رشته ها درگذشته منسوخ می شد و این به دلیل احتمال سوء استفاده بود که استادکاران را از تعلیم و نشر هنرشان به جامعه باز می داشت ؛ ولی با وجود بحث مالکیت معنوی می توان برای ترقی این دانش ها بهای فکر آفریننده اثر را پرداخت.
وی به فولکلور اشاره کرد و گفت: ارزشهایی در طول تاریخ به صورت شفاهی و تقلیدی به نسلهای دیگر منتقل می شود، این دارائی های نامشهود و معنوی در خلق یک طرح و اثر ، مبنا قرار می گیرد.
مدیر گروه مالکیت معنوی گفت: هویت صنایع دستی به سبب استفاده از مسائل فنی و سوابق تاریخی موثر بوده است و نباید کیفیت اصالت را قربانی اشتغال کنیم باید با حفظ هویت ملی هر منطقه اشتغال ویژه آنجا را پایه ریزی کنیم نه اینکه فرهنگ نقطه ای را در آثار منطقه دیگری بگنجانیم. در ادامه جلسه توجیهی گروه مالکیت های معنوی پیرامون مهر اصالت محمودیان رئیس گروه امور بین الملل توضیحات تکمیلی را در حضور کارشناسان استان های کشور ارائه داد.

لينك منبع خبر

منبع:

نسخه PDF :

بدون برچسب
درجه 0/5 (0%) (0 رای)

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .